Brak pieniędzy na zdrową żywność może zwiększać ryzyko cukrzycy


CZWARTEK, 12 maja 2022 r. (HealthDay News) — Młodzi dorośli, których nie stać na jedzenie, są narażeni na zwiększone ryzyko cukrzyca w późniejszym życiu, prawdopodobnie z powodu długotrwałych skutków spożywania tańszej, mniej pożywnej żywności.

Taki jest wniosek badaczy, którzy przeanalizowali dane dotyczące prawie 4000 osób z amerykańskiego National Longitudinal Study of Adolescent to Adult Health.

W wieku od 32 do 42 lat częstość występowania cukrzycy była wyższa wśród osób, które zgłosiły niepewna żywność Badanie wykazało, że w wieku od 24 do 32 lat niż ci, którzy nie mieli problemów z jedzeniem w tak młodszym wieku.

„Kiedy spojrzymy na dane 10 lat później, widzimy tę różnicę w występowaniu cukrzycy: osoby, które doświadczyły ryzyka braku bezpieczeństwa żywnościowego w młodym wieku dorosłym, częściej chorują na cukrzycę w średnim wieku dorosłym” – powiedziała główna autorka badania Cassandra Nguyen. Jest adiunktem w Institute for Research and Education for Advance Community Health na Washington State University.

Wcześniejsze badania łączyły brak bezpieczeństwa żywnościowego z wieloma problemami zdrowotnymi — takimi jak cukrzyca, otyłość oraz wysokie ciśnienie krwi — ale to badanie wykazało związek w czasie, sugerując związek przyczynowy, zauważyli naukowcy.

Dokładne przyczyny związku między brakiem bezpieczeństwa żywnościowego a wzrostem ryzyko cukrzycy są niejasne, ale wcześniejsze badania wykazały, że brak bezpieczeństwa żywnościowego często prowadzi do gorszego odżywiania.

„Jedzenie zgodnie z wytycznymi dietetycznymi zwykle kosztuje więcej pieniędzy i może kosztować więcej czasu” – powiedział Nguyen w komunikacie prasowym uniwersytetu. „Nie zawsze jest to dostępne dla gospodarstw domowych, które mają ograniczenia, takie jak transport do źródeł tańszych i bogatych w składniki odżywcze żywności”.

Nguyen zwrócił również uwagę, że brak bezpieczeństwa żywnościowego może tworzyć negatywny cykl wzmacniający: brak bezpieczeństwa żywnościowego może skutkować dietą, która przyczynia się do ryzyka choroby, prowadząc do dodatkowych wydatków na opiekę zdrowotną, które dodatkowo stres zmagania finansowe gospodarstwa domowego i powodują gorszy brak bezpieczeństwa żywnościowego.

Chociaż naukowcy odkryli różnice rasowe/etniczne, liczba mniejszości w badaniu może być zbyt niska, aby udowodnić prawidłowość.

Wyniki zostały opublikowane niedawno w Ton Dziennik Żywienia.

„To naprawdę ważne, aby zapewnić, że osoby, które doświadczają braku bezpieczeństwa żywnościowego, będą mogły zostać zidentyfikowane i że mają udostępnione im zasoby, aby móc przerwać cykl” – podsumował Nguyen.


Więcej informacji

W Hunger + Health jest więcej informacji o braku bezpieczeństwa żywnościowego.

ŹRÓDŁO: Washington State University, informacja prasowa, 9 maja 2022 r.